Jdi na obsah Jdi na menu
 


PUKLÉ SRDCE ZVONU MÍRU 2011

ani385065_kolin.jpg Srdce největšího pohyblivého chrámového zvonu světa, jenž se nachází v katedrále v německém Kolíně nad Rýnem, se ve čtvrtek 6.1.2011 zřítilo a rozbilo, informovaly německé servery. Část zvonu svatého Petra se ve slavném kolínském dómu zřítila kolem 9:30 SEČ. Zvon přezdívaný "Tlustý Petr" má představovat symbol míru. Srdce zvonu dopadlo na zem a rozpadlo se na dvě části. Před 10:00 SEČ přitom mělo jeho zvonění zahájit slavnost Zjevení Páně (epifanii) a uvést tak svátek Tří králů.

V ČR je největší Zikmund
Největším českým zvonem je Zikmund ze Svatovítské katedrály v Praze, odlitý v roce 1549. Váží 16,5 tuny a v největším průměru měří 260 centimetrů. V kategorii pohyblivých zvonů mu patří dvaadvacátá příčka na světě. Jeho srdce puklo několik hodin po skončení voleb do Poslanecké sněmovny v červnu roku 2002. ................to nemělo věštit nic dobrého. Za dva měsíce Prahu a Čechy postihla nevídaná povodeň.

Zvon míru z Kolína byl odlit 1924 je docela "mladý" tudíš by měl vydržet - zvoní se s ním parkrát do roka! Jsou zvony které zvoní každý den a jsou z 16.století! Co čeká svět, když puklo srdce zvonu míru???