Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2009 vyhlášen rokem sv. Bernadety Soubirousové

16. 4. 2009

Obrazek  16. dubna 2009 si připomínáme 130. výročí smrti svaté Bernadety Soubirousové, vizionářky, které se zjevila Panna Maria v Lurdech ve Francii.

Jako mladá dívka měla Bernadeta 18 zjevení Panny Marie v jeskyni na okraji Lurd. Ačkoli v té době byla zjevení zpochybněna, katolická církev je později uznala. Od té doby se Lurdy staly jedním z nejpopulárnějších míst pro náboženské poutě v Evropě.

11. února 1858 sbírala Bernadeta dřevo u jeskyně, když uviděla "krásnou paní" ve výklenku ve skále. "Krásná dáma" ji požádala, aby se vracela do jeskyně každý den po dobu 15 dnů.

Když se Bernadeta ptala na její jméno, paní odpověděla: "Já jsem Neposkvrněné početí" - slova, kterým Bernadeta nerozuměla. Vatikán teprve nedávno (roku 1854) vyhlásil dogma o Neposkvrněné početí, které říká, že Maria byla počata bez prvotního hříchu.

O několik dní později začal v tom místě vyvěrat pramen vody se zázračnými vlastnostmi, došlo zde už k mnoha nevysvětliteným uzdravením.

16. července 1858 měla Bernadeta poslední zjevení, naposledy viděla svatou Pannu na této zemi.

Druhé období svého života prožila v Nevers, kde se stala řeholnicí a přijala jméno Marie Bernarda.

Poslední měsíce života byly pro Bernadetu velmi těžké, jak psychicky tak fyzicky. Stále ještě podléhala výslechům a navíc byla těžce nemocná.

Sestra Marie Bernarda umírá ve třiceti pěti letech 16. dubna 1879 v klášteře svatého Gildarda v Nevers, po 13 letech řeholního života a za 21 let po zjeveních v roce 1858. Pohřeb se uskutečnil 19. dubna, Bernadetino tělo bylo zavřeno do dubové, pocínované rakve, kterou opatřili pečetěmi.

      Podle závazných církevních předpisů bylo třeba kanonicky přezkoumat tělo zesnulé, což se stalo 22. září 1909. Když však byla po 30 letech otevřena rakev Bernadety, naskytl se pohled plný překvapení. Tělo Bernadety bylo velmi dobře zachovalé. Její tělo podrobně prozkoumali lékaři a podle jejich písemné zprávy se tělo ukázalo v perfektním stavu, pružné a celistvé v každé své části. Tento jev nedokázal nikdo vysvětlit, a to tím spíše, že Bernadeta trpěla mnoha nemocemi a její tělo se po smrti nacházelo na velmi vlhkém místě, hábit se jí rozpadával, růženec a křížek byly silně zrezivělé. Sestry Bernadetu umyly, uložily do nové, dvojité rakve, kterou zapečetily a vložily do stejného hrobu.

Druhá prohlídka se uskutečnila o 10 let později a její výsledky byly shodné s předchozí. 46 let po Bernadetině smrti se uskutečnila nutná třetí a poslední prohlídka jejího těla. Tělo bylo i tentokrát zachováno v neporušeném stavu! Tělo vůbec nepodlehlo procesům hniloby a rozkladu, které jsou přirozené při tak dlouhém uchování v zemi. Doktor Comte, který tělo zkoumal, také uvedl, že ho nejvíce zarážel stav jater, které měly už dávno podlehnout rozkladu nebo zvápenatění a ztvrdnout, tento orgán však také zůstal pružný a měl normální strukturu. Tato skutečnost nebyla přirozená. Obrazek

18. července 1925 bylo tělo Bernadety uloženo do průhledného sarkofágu ve stejné místnosti noviciátu, kde Bernadeta po přijetí řehole poprvé podrobně vyprávěla 300 sestrám o zjeveních Panny Marie. Sarkofág byl 3. srpna přenesen do kaple po pravé straně hlavního oltáře a tam je dodnes.

Rok 2009 prohlásil biskup Jacques Perrier "Rokem sv. Bernadety".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Monika

(monika, 28. 2. 2015 22:54)

buh je vsemohouci slava jemu a prozby k svate bernardete za celi svet

Monikamikova

(monika, 28. 2. 2015 22:52)

buh je vsemohouci slava jemu a prozby k svate bernardete za celi svet

komentář

(anonym, 29. 5. 2013 20:41)

jo,fakt pěkné,ano,pěkné...

komentář

(anonym, 29. 5. 2013 20:16)

krásné,vážně krásné